Środowisko agenta

Agent osadzony jest w konkretnym środowisku. Może on czerpać z niego informacje o jego stanie (obserwować) oraz wpływać na nie. Ze względu na dostępność środowiska dla konkretnego agenta, może podzielić je na części:

  • Środowisko dalekie (całe środowisko) – zbiór elementów środowiska, które są w bezpośrednim lub pośrednim zasięgu obserwacji przez agenta. W ramach obserwacji pośredniej, agent zmuszony jest wykonać dodatkowe akcje w celu uzyskania informacji. Do takich akcji mogą należeć m. in. przemieszczenie się, zapytanie innego agenta.
  • Środowisko bliskie – zbiór elementów środowiska, które są w bezpośrednim zasięgu obserwacji agenta.
  • Otoczenie – część środowiska bliskiego, które jest również w zasięgu możliwości sprawczych agenta.
  • Sąsiedztwo – część otoczenia, na którą agent może oddziaływać posiadając do tego większe uprawnienia, niż pozostali agenci.
  • Środowisko własne – część sąsiedztwa, na którą oddziaływać może wyłącznie agent – właściciel tego środowiska. Inni agenci mogą również wpływać na to środowisko, ale wyłącznie za pozwoleniem właściciela i za jego pośrednictwem [2 str. 60].

Proponowany podział nie zawiera jednak elementów środowiska, na które może wpływać dany agent, ale których nie może obserwować.

[2] Cetnarowicz K. – Paradygmat agentowy w Informatyce. Koncepcje, podstawy i zastosowania. Wydawnictwo Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, Warszawa 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s