Generowanie diagramów struktury bazy danych

W poprzednim poście zamieściłem diagramy bazy danych. Pierwszy uzyskałem od osoby, od której dostałem rozwiązanie i bazę danych. Znajdował się tam diagram bazy danych stworzony w programie DIA. W ramach moich prac dodałem kilka pól do bazy danych. W celu przedstawienia tych zmian poprawiłem również otrzymany diagram. Wszystko to znajduje się w dwóch poprzednich postach.

Pewnego dnia przysiadłem nad drastycznymi zmianami w bazie danych, tzn. zmiana nazw, usunięcie niepotrzebnych pól, etc. Od programisty, który stworzył ten system, otrzymałem również SQLa generującego bazę danych. Wszystkie poprawki jej dotyczącej sprowadzały się tak naprawdę do edycji jednego pliku SQLowego, co bardzo ułatwiało prace (oczywiście równolegle wykonywałem zmiany w reszcie projektu, tzn. w plikach Javowych).

Wykonałem sporo zmian w bazie i chciałem narysować nowy diagram. Tych zmian było jednak tak wiele, że po chwili zrezygnowałem z pomysłu poprawiania diagramu programem DIA. Skoro mam już działającą bazę danych, pomyślałem, to wykorzystam narzędzie, które wygeneruje mi diagram przedstawiający jej strukturę. I tu zaczęły się małe schody:

  1. Znalazłem w internecie informację, że MS Visio wspiera database reverse engineering, tzn. z istniejącej bazy danych mogę wygenerować diagram przedstawiający jej strukturę.
  2. Ściągnąłem więc Visio i chciałem go zainstalować. Po małych kłopotach (za mało pamięci, trzeba usunąć niepotrzebne rzeczy) udało mi się to.
  3. Niestety, Visio w wersji 2016 nie wspiera już tego procesu. Szukamy więc narzędzia do baz MySQLowych, które zrobi diagram za mnie. Na moje szczęście MySQL Workbench ma to wbudowane. A właśnie tego narzędzia używam do zarządzania bazą.
  4.  Baza, z której korzystam, jest bazą relacyjną. Niestety, plik sqlowy nie przedstawiał tego (prócz używania tych samych nazw dla kluczy w różnych tabelach). Miałem więc dwa wyjścia: dorysować na diagramie połączenia lub napisać kilka linii w sqlu. Oczywiście wybrałem to drugie rozwiązanie. Plik sqlowy na początku miał usuwanie wszystkich tabel. Musiałem więc zadbać o odpowiednią kolejność ich usuwania, właśnie ze względu na dodane relacje.
  5. Po chwili miałem diagram przedstawiający strukturę nowej bazy danych. Przedstawię ją w następnym poście.

Podsumowując:

  • MS Visio 2016 nie wspiera tworzenia diagramów bazy danych na podstawie istniejącej bazy,
  • MySQL Workbench wspiera ten proces,
  • lepiej zrobić jest w bazie danych jawne relacje niż za każdym razem dorysowywać połączenia lub przeszukiwać wszystkie tabele w poszukiwaniu zależności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s